11 Ocak 2012 ÇarşambaPhotograph is my time tunnel which consists of my past, now and future. Maybe I can't explain myself in so many words, but my photographs stand for my words, statements and feelings. My eyes watch the life through a visor all the time. Whenever I hear about setting out and roads, my eyes are to shine, my breathing gets faster and my face goes red...Everyday means a new photograph and every photograph means a new world to me. Before, I used to keep a diary writing so much. Again I started to keep my diary but by recording, not writing. Things that catch my eye, that haunt me, that I feel, and my roads, my journeys... I'm in all of them and all have a piece of me. Just like R. Barthes said once, "I see, I feel, hence I notice, I observe, and I think' respectively."

Fotoğraf benim zaman tünelim. Geçmişim,şimdim ve geleceğim. Uzun uzun anlatamam belki kendimi ama sözcüklerim, duygularım olur fotoğraflarım.Bir fotoğraf makinasının vizöründen bakar gözlerim 7/24 hayata.Ne zaman gitmekten yollardan konu açılsa gözlerim bir başka parlar,nefesim hızlanır yüzüm kızarır...Her gün yeni bir fotoğraf ve her fotoğraf yeni bir dünyadır benim için. Eskiden günlük tutar uzun uzun yazardım. Yine günlük tutmaya başladım ama bu sefer yazmıyor kaydediyorum. Gözüme takılanlar,aklımdan çıkmayanlar,hissettiklerim,yollarım,yolculularım.Hepsinde ben varım hepsi bir parça ben...R.Barthes'in söylediği gibi "Görüyorum,hissediyorum,bunun içinde dikkat ediyor,gözlemliyor ve düşünüyorum."

İzleyiciler

Blog Arşivi

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Yasal Uyarı

Yasal Uyarı

Bu sayfa, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca telif hakları kapsamındadır. Sayın ziyaretçi, bu sayfanın içeriğine ilişkin tüm telif hakları ve diğer fikri ve sınai mülkiyet hakları Gözde Yenipazarlı’ya aittir. Sayfanın yapısı, içeriği ve kullanılan her türlü görsel malzeme Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmakta olup Gözde Yenipazarlı’ın yazılı izni olmadıkça kullanılmaz kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, her ne suretle olursa olsun ticari amaçla kopyalanamaz, çoğaltılamaz, yeniden yayınlanamaz, yüklenemez, sunulamaz, gönderilemez ve aktarılamaz. Web sitesinin bütünü veya bir kısmı diğer bir Web sitesinde izinsiz olarak kullanılamaz. Fotoğrafların izinsiz kullanımın tespiti durumunda yasal işlem uygulanması söz konusudur.


Legal Notice

"All images in this web site are the copyright of Gözde Yenipazarlı, under the copyright law of Turkey ( Title 5846 ) and international copyright law. All text, illustrations, graphs, (trade)names, logos and photos are fully owned by the photographer Gözde Yenipazarlı and are protected by copyright, trademark rights and/or any other intellectual property rights. Unauthorized use is strictly prohibited.
The (intellectual) property right is in no way transferred to the (legal) entity that has access to the site. The user of the site may not duplicate, transmit, distribute or circulate the contents of this site or make its contents available against payment to third parties, without the prior written permission by Site Owner, Gözde Yenipazarlı. Otherwise, it is my right to sue the ones who have committed the violation of the copyright law.
Therefore, this site reserves the right to refuse to accept a copying order if, in its judgement, fulfillment of the order would involve violation of the copyright law.